Hidromorfologija – preučevanje hidromorfoloških značilnosti površinskih voda in preučevanje spremenjenosti hidromorfoloških procesov in značilnosti zaradi različnih posegov v vodni prostor
Z vedno večjimi potrebami po vodi za namakanje, proizvodnjo električne energije, vzrejo vodnih organizmov ter s posegi v vodna in priobalna zemljišča zaradi poselitve, razvoja prometne infrastrukture in kmetijske rabe tal, je človek povzročil številne spremembe naravnih hidromorfoloških značilnosti. Zgradil je številne pregrade in jezove ter s tem prekinil značilno vzdolžno zveznost toka, nemalokrat je zožili koridorje in rekam odvzel naravni tlorisni potek. Razgibane rečne struge je mnogokrat nadomestil s pravokotnimi in trapeznimi oblikami, brežine in dno pa utrdil s togimi materiali. Na prenekaterih območjih je človek odstranil obrežno vegetacijo, ki varuje vode pred izpiranjem onesnaženja iz kmetijskih in urbanih površin ter zagotavlja drstišča in skrivališča za vodne in obvodne živali. Nepremišljeno je poselil poplavna območja, ki jih mora sedaj varovati s protipoplavnimi nasipi. Pozidava jezerske in morske obale je ponekod privedla do povsem spremenjenega obrežnega pasu z utrjenimi brežinami s številnimi pomoli in urejenimi dostopi do vode, tlakovanega dna in obsežnega zasipavanja obale. Na prenekaterem območju je prosti dostop do vode celo omejen.
Hidromorfološke obremenitve (regulacija Triglavske Bistrice v Mojstrani, hidroelektrarna Medvode na Savi in odvzem vode na Kamniški Bistrici v Stahovici)
Na rekah, jezerih in obalnem morju želimo z varovanjem hidromorfoloških vrednot preprečiti poslabšanje ali celo izboljšati stanje vodnih ekosistemov. Zato na Inštitutu za vode Republike Slovenije (IzVRS) analiziramo spremenjenost hidromorfoloških značilnosti rek, jezer in obalnega morja ter odzive vodnih ekosistemov na te obremenitve. Raziskujemo vzroke in povzročitelje za slabo hidromorfološko stanje voda in opredeljujemo primerne ukrepe kot del integralnega upravljanja voda. Analize obremenitev in vplivov izvajamo na posameznih vodnih telesih rek, jezer in obalnega morja s kabinetnimi statističnimi analizami podatkovnih baz in slojev ter s terenskim zajemom podatkov.
Hidromorfološke obremenitve (regulacija Kamniške Bistrice v Kamniku, regulacija Kobiljskega potoka v Kobiljah, zadrževalnik Žovneško jezero, regulacija Save v Šentjakobu)
Rezultati analiz kažejo, da je v Sloveniji tretjina vodnih teles površinskih voda hidromorfološko močno obremenjena zaradi spremenjenega hidrološkega režima, intenzivne rabe obrežnega pasu rek, jezer in obalnega morja, regulacij strug in odvzemov vode. Zato je ugotavljanje in analiziranje hidromorfoloških obremenitev, njihovih vplivov in povzročiteljev ključnega pomena za nadaljnje ukrepanje in izboljšanje stanja vodnega okolja.
Kontakt:
Petra Repnik Mah (petra.repnik@izvrs.si)