Kaj je Zelena Infrastruktura ob rekah?
Odgovor na to vprašanje smo iskali zadnje dni decembra na delovnem sestanku partnerjev, s katerimi skupaj sodelujemo v delovnem sklopu 3.1, kjer pripravljamo Dolgoročni čezmejni načrt razvoja in zaščite zelene infrastrukture na rekah Soča, Vipava in Livenza. Projekt GREVISLIN je sofinanciran iz Interreg programa čezmejnega sodelovanja Italija – Slovenija. Sestanek je potekal v Novi Gorici, na sedežu vodilnega partnerja RRA Severne Primorske. Poleg strokovnjakov Inštituta za vode RS so se sestanka udeležili tudi predstavniki regij Julijske Krajine in Benetk ter strokovnjaki z univerze v Vidmu.
Namen sestanka je bil pregledati opravljeno delo in se uskladiti o naslednjih korakih. Ker gre pri projektu za mednarodno sodelovanje, sicer sosednjih evropskih držav, ki sta zavezani k istim pravnim osnovam, kljub temu zaradi različnih zgodovinskih izhodišč in pristopov prihaja do velikih razlik pri vsebini in kvaliteti podatkov. Kljub različnim izhodiščem si ves čas prizadevamo, da bi delo na delovnem sklopu 3.1 opravili z istim pristopom, da bomo rezultate lahko dali na isti imenovalec.
Na tokratnem sestanku, ki je bil drugi po vrsti in tudi drugi v letu 2019, smo kar nekaj časa namenili razpravi in iskanju odgovora na vprašanje, kaj je zelena infrastruktura, ki jo bomo naslavljali v sklopu projekta GREVISLIN. Po usklajevanju smo sprejeli dogovor, da izhodiščno območje, od koder bomo razvijali zeleno infrastrukturo, predstavlja ovojnica, ki je seštevek zunanjih linij razlivnih površin, priobalnega pasu in zavarovanih območij. Cilj razvoja zelene infrastrukture je vzpostaviti povezave med podobnimi območji v horizontalni smeri znotraj ovojnice, ki se jih v vertikalni smeri poveže s podobnimi območji izven ovojnice. Če povzamemo na kratko, je zelena infrastruktura ob rekah definirana z vplivnim območjem reke, ki se ga v nekaterih primerih poimenuje kar obrečni koridor.
Naslednji delovni sestanek bo konec marca 2020. Do takrat moramo partnerji na tem delovnem sklopu narediti domačo nalogo, in sicer na podlagi dogovorjenih izhodišč identificirati zeleno infrastrukturo ob rekah vsak na svojem območju.
Projektne aktivnosti lahko spremljate tudi na socialnih omrežjih.
https://www.facebook.com/GREVISLIN/