Dopolnitev metodologij vrednotenja ekološkega stanja in razvrščanja vodnih teles površinskih voda na podlagi bioloških elementov kakovosti pripravljenih v letu 2013

Dopolnitev_metodologij

 

V okviru upravljanja s površinskimi vodami se morajo razviti metodologije vrednotenja ekološkega stanja voda za vsak biološki element kakovosti (BEK). Metodologije vrednotenja ekološkega stanja so bile v Sloveniji sprejete z Uredbo o stanju površinskih voda (Uredba) in Pravilnikom o monitoringu stanja površinskih voda (Pravilnik) leta 2009. Po sprejetju so bile razvite številne nove metodologije vrednotenja ekološkega stanja na podlagi bioloških elementov kakovosti, obstoječe metodologije pa so bile dopolnjene. Ob zaključitvi 2. faze interkalibracije (uskladitve) metod vrednotenja ekološkega stanja na podlagi BEK na evropski ravni je bila objavljena Odločba Komisije z dne 20. septembra 2013, s katero so bile objavljene dopolnjene metodologije vrednotenja ekološkega stanja in mejne vrednosti med razredi ekološkega stanja, usklajene v procesu interkalibracije. Na podlagi teh rezultatov smo v letu 2013 pripravili strokovni predlog dopolnitev Uredbe in Pravilnika.

V okviru te naloge smo v letu 2015 pripravili predlog dopolnitev metodologij vrednotenja ekološkega stanja voda na podlagi strokovnega predloga dopolnitev Uredbe in Pravilnika iz 2013, v katerega smo vključili rezultate 2. faze interkalibracije ter dopolnitve metodologij vrednotenja ekološkega stanja, ki so bile pripravljene in usklajene v Sloveniji do konca leta 2015.

    O projektu

    Naročnik

    Ministrsvo za okolje in prostor

    Nosilec projekta

    izr. prof. dr. Gorazd Urbanič

    Sodelavci

    dr. Vesna Petkovska

    dr. Nataša Dolinar

    dr. Urška Kuhar

    mag. Špela Remec-Rekar

    Bernarda Rotar

    Maja Sever

    doc. dr. Tina Eleršek

    dr. Janja Francé

    dr. Gorazd Kosi

    dr. Borut Mavrič

    dr. Martina Orlando-Bonaca

    izr. prof. dr. Mateja Germ

    izr. prof. dr. Alenka Gaberščik

    dr. Samo Podgornik

    Trajanje projekta

    2015

    OSTALE DOMAČE REFERENCE

    Daljinsko zaznavanje hidromorfoloških značilnosti velikih rek in vplivi obremenitev na združbe organizmov

    V okviru projekta ugotavljamo in primerjamo vplive obremenitev (spremembe hidromorfoloških značilnosti, onesnaženje, raba zemljišč) različnih prostorskih ravni (prispevno območje, odsek, pododsek) na združbe bentoških nevretenčarjev in rib v velikih rekah Slovenije ter preverjamo primerljivost hidromorfološkega vrednotenja velikih rek temelječega na podatkih pridobljenih s 1) terenskim popisom in 2) daljinskim zaznavanjem.